Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dlaczego prawidłowe przechowywanie żywności ma tak duże znaczenie?

28 marca 2016

W czasach, w których niemal na każdej ulicy znajduje się sklep spożywczy, nie musimy już zastanawiać się intensywnie nad zagadnieniami związanymi z przygotowaniem zapasów. Nie można jednak zapominać o tym, że nawet niewielkie nadwyżki jedzenia powinny zostać zapakowane w odpowiedni sposób.

To właśnie właściwy sposób przechowywania żywności przyczynia się do tego, że jedzenie nie traci smaku i nie pleśnieje. Jeden z naszych podstawowych problemów wiąże się z tym, że bardzo często w ogóle nie interesujemy się datą przydatności do spożycia. Wychodzimy z założenia, że skoro jedzenie znajduje się w lodówce, nie trzeba wątpić w poziom jego bezpieczeństwa. Okazuje się przy tym, że naszym podstawowym błędem jest trzymanie jedzenia w foliach plastikowych i pojemnikach jednorazowego zastosowania.

odpowiednie przechowywanie żywności Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, okazuje się przy tym, że stanowimy w ten sposób zagrożenie dla naszego własnego zdrowia. Jeśli żywność jest przechowywana w niewłaściwy sposób, musimy liczyć się nie tylko z ryzykiem jej wysychania, ale również psucia się, kwaśnienia oraz gnicia. Niebezpieczna okazuje się również pleśń i gromadzące się na niej bakterie. Sytuacji nie ratują nawet lodówki z niskimi temperaturami. Gdybyśmy chcieli wskazać na największych wrogów żywotności z pewnością byłoby to powietrze i wysoka temperatura, nie można jednak zapominać o tym, że poważne zagrożenie stanowi również wilgoć. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że jesteśmy pozbawieni wsparcia.

Naszym celem nadrzędnym powinno być pozbycie się zarówno powietrza, jak i wilgoci, a więc opanowanie zasady mówiącej o tym, że żywność musi być przechowywana w odpowiednich pojemnikach. Idealny pojemnik przyczynia się do minimalizacji skraplania wilgoci wewnątrz. Pozwala to na zatrzymanie zapachu, a do tego sprawia, że same produkty dłużej zachowują świeżość. Wędlina nie traci więc charakterystycznego dla siebie smaku, a ser żółty nie pokrywa się pleśnią, jeśli nie oczekujemy tego od niego. Dzięki takiemu rozwiązaniu dbamy o higienę, przedłużamy długość życia produktów i wpływamy pozytywnie na ich smak. Nie bez znaczenia jest i to, że zarówno lodówka, jak i szafka kuchenna nie przechodzi nieprzyjemnym zapachem. Sama żywność może być przy tym przechowywana nawet kilkanaście dni dłużej niż zazwyczaj.