Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pojemnik na żywność to świetny sposób na drugie śniadanie i lunch.

4 kwietnia 2016

Gdy spędzamy dużo czasu poza domem pojawia się dylemat, co jeść i jak jeść. Do wyboru jest dużo opcji miedzy innymi: przekąskę, posiłek kupiony w sklepie w barze czy restauracji, możemy też przyszykować sobie własny prowiant.

Jednak wiele osób, które spędzają czas poza domem nie przykłada wagi do tego czy spożywa posiłki zdrowy i czy są one przyjmowane regularnie. Często są one spożywane na szybko lub nadrabia się zaległości po powrocie z pracy lub szkoły. Takie nawyki nie są zdrowe i dobre dla naszego organizmu. Istnieje rozwiązanie tego problemu i to wcale nie chodzi o kanapkę. Pomimo dużego zaangażowanie w pracę trzeba pamiętać o drugim śniadaniu. Jest ono bardzo ważne, pozwala nam uzupełnić niedobór energii w ciągu dnia, co sprawia, że mamy siłę do działania.

drugie śniadanie w pojemniku na żywność

Białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały, błonnik ułożone w odpowiednie proporcje i dawki stanowią pełnowartościowy posiłek. Niestety dla niektórych z Was mam przykrą informację, tego nie dostarczy nam słodka bułka, baton, chipsy, dania typu fastfood czy byle coś aby zjeść.

Dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie drugiego śniadania czy lunchu w domu i zabranie go ze sobą czy to do szkoły, pracy czy na inne dodatkowe zajęcia poza domem. I tu pojawia się pytanie w co zapakować? Czy tak jak dawniej, w zwykły papier śniadaniowy, woreczek foliowy lub folię aluminiową.

Chyba nie, bo takie zapakowanie nie służyło apetycznemu wyglądowi i smak już był nie ten, a do tego powstawała po nim góra śmieci. Z biegiem czasu pojawiły się w polskich sklepach tzw. śniadaniówki, mówiąc inaczej pudełka na kanapki. Produkt ten był skierowany głównie dla dzieci do szkoły.

lunchbox

Ostatnio zaczęły pojawiać się pojemniki nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, w które można zapakować nie tylko kanapki, ale również owoce, warzywa, różnego rodzaju sałatki oraz dania mięsne czy inne smakołyki. Choć u Nas są od niedawna to ich historia zaczyna się w XV w. w Japonii. Na początku jedzenie pakowano w drewniane pudełka z postępem czasu drewno zastąpiono metalem, a obecnie do ich wytworzenia używany jest plastik.

W innych krajach znane są pod nazwą lunchboxy, w Polsce nazywamy je śniadaniówkami, pudełkami na żywność lub na drugie śniadanie, jednak coraz częściej używana jest nazwa lunchbox. Do produkcji pudełek na żywność używa się obecnie tworzywa sztucznego lub szkła czy też silikonu. Wyróżniamy dwa typy pudełek: jednokomorowe - przeznaczone są głównie na kanapki, sałatki czy zupę oraz wielokomorowe lub wielopoziomowe – służące do zapakowania kilku różnych przekąsek. Mogą też posiadać uszczelnienie, które pozwala na transport pokarmów płynnych, oraz izolację termiczną.