Trwa ładowanie proszę czekać ...

Chcesz jeść zdrowo i nie wiesz od czego zacząć? Oto kilka najważniejszych zasad:

3 lutego 2017

Często wiele osób zastanawia się jak zmienić swój sposób żywienia na zdrowszy. Jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie nie ma. Ale można powiedzieć jakie są istotne zasady, które można brać tutaj pod uwagę.

1. Spożywaj duże ilości warzyw

Pewnie wiele osób doskonale wie, że zdrowe odżywianie polegać będzie na dostarczeniu do organizmu składników odżywczych w odpowiednich ilościach oraz proporcjach. Warzywa mają wiele tych najcenniejszych wartości i dlatego powinny być podstawą każdej dobrze przygotowywanej diety. Jedząc warzywa w odpowiedniej ilości będzie można zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworów, zmniejszy się ryzyko cukrzycy, miażdżycy czy zawału serca a także zmniejszy się ciśnienie krwi i cholesterol. Według tych zaleceń jakie obecnie się pojawiają powinno się spożywać nawet 9 porcji warzyw i owoców dziennie. W każdym posiłku powinny się więc znaleźć.

2. Jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie

Zacząć dzień należy od zdrowego oraz sycącego śniadania., to pozwoli nam na większą wydajność organizmu i ochroni nas przed spożyciem nadmiaru kalorii w drugiej części dnia. Kolejne posiłki co mniej więcej 3-4 godziny. W ten sposób poziom glukozy będzie ustabilizowany i dzięki temu jedząc w taki sposób mamy mnóstwo energii przez cały dzień, chronimy się przed napadami głodu oraz ciągłym zmęczeniem.

3. Wzbogać swoją dietę o różnorodne produkty

Zawsze powinno nam zależeć na tym, by w naszym jadłospisie były produkty ze wszystkich grup spożywczych. Wyróżnić można sześć takich włąsnie grup – produkty zbożowe, mleko i przetwory, warzywa i owoce. Do tego mięso ryby i jaja. Osobną grupą są tłuszcze jadalne a wiec wszelkie oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce. Ostatnia grupa to cukier i wyroby cukiernicze, jak wiadomo lepiej je ograniczać zdecydowanie.

Racjonalne odżywianie

4. Unikaj wysoko przetworzonych i sztucznych produktów

Naszym zadaniem będzie również unikanie wszelkiego jedzenia wysoko przetworzonego, które to nie będzie dla nas odpowiednio. Takie produkty nie niosą nic dobrego ze sobą i mają wiele konserwantów czy wzmacniaczy smaku. Do tego mają wiele tłuszczu i soli a więc na zdrowie nie będą dobrze działać.

5. Nawodnij prawidłowo swój organizm

Woda spełniać będzie wiele funkcji w naszym organizmie, bierze udział w licznych procesach, odpowiada za transportowanie substancji odżywczych. Spożycie płynów przez osobę dorosłą powinno być na poziomie nawet 2 litry dziennie co z wodą w jedzeniu da w sumie ponad 3 litry.