Trwa ładowanie proszę czekać ...

Sok żurawinowy - lekarstwo na zakażenie dróg moczowych

15 lutego 2021

Żurawina, pochodzący z Ameryki Północnej gatunek, jest cudowną rośliną jagodową. Podobnie jak jej krewni: borówki, jagody i jeżyny, żurawina jest doskonałym źródłem witaminy C i bioflawonoidów. Kolor żurawiny pochodzi z obecności specjalnego rodzaju bioflawonoidu zwanego proantocyjanidynami. Jest to podobne, na przykład, do karotenoidów, które zapewniają żółto-pomarańczowy kolor marchewki lub do dobrze znanego przykładu chlorofilu, który zapewnia zielony kolor liści. W rzeczywistości, większość niebieskawych, czerwonawych i fioletowych odcieni występujących w roślinach może być przypisana obecności bioflawonoidów.

To co sprawia, że bioflawonoidy są szczególnie ważne to ich aktywność antyoksydacyjna. Chronią one roślinę przed wolnymi rodnikami, które powstają w wyniku działania ultrafioletowego promieniowania słonecznego. U ludzi bioflawonoidy są przydatne do zmniejszania ilości wolnych rodników, które obecne w dużym stężeniu mogłyby uszkadzać poszczególne komórki, a w dłuższej perspektywie powodować zmiany zwyrodnieniowe tkanek i choroby.

W szczególności udowodniono, że bioflawonoid proantocyjanidyna z żurawiny łagodzi powstawanie wolnych rodników i zmniejsza objawy przewlekłych zaburzeń związanych z wiekiem. Reguluje mechanizm obrony antyoksydacyjnej i poprawia wrażliwość na insulinę. Stabilizuje również kolagen, czyli białko, które jest czasami określane jako cement ciała, który utrzymuje wszystko na swoim miejscu i wzmacnia tkanki łączne, w tym naczynia krwionośne i mięśnie.

Sok z żurawiny stosowany jest przede wszystkim jako pomoc w przypadku infekcji dróg moczowych. Początkowo, próbując rozszyfrować tajemnicę tego domowego remedium, naukowcy podejrzewali, że kwasowość soku żurawinowego ma być odpowiedzialna za sukces w leczeniu tego typu infekcji. Jak się później okazało, przypuszczenie to było całkowicie błędne.

Sok żurawinowy należy do tego rodzaju żywności, która sama w sobie jest bardzo kwaśna. Ale właściwym pytaniem jest, co dzieje się z sokiem żurawinowym, gdy dostaje się on do organizmu? Nawet jeśli ten sok jest bardzo kwaśny per se, jest tylko łagodnie kwasotwórczy, gdy jest spożywany w organizmie. Jest to coś podobnego do dobrze znanego faktu, że wiele owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze i cytryny, jest kwaśnych podczas produkcji, ale po wypiciu mają silny efekt alkaliczny w organizmie.

Tak więc kwasowość nie jest niezbędna dla poprawy zdrowia soku żurawinowego. Badania wykazały, że sok żurawinowy faktycznie hamuje wzrost bakterii powodujących infekcje dróg moczowych, przede wszystkim głównej przyczyny kłopotów - bakterii E.coli. Ponadto, proantocyjanidyny obecne w żurawinie hamują zdolność tych bakterii do przyczepiania się do ściany dróg moczowych, zapobiegając w ten sposób ich dalszemu rozwojowi. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Molecular Nutrition & Food Research" stwierdzono, że sok żurawinowy wydaje się być bardziej skuteczny w zapobieganiu przyszłym infekcjom bakteryjnym niż w leczeniu już istniejących.

Sok żurawinowy można zatem uznać za sprawdzony naturalny środek na infekcje układu moczowego. Jest on również coraz częściej rozważany w związku z chorobami serca i układu krążenia.

Żurawina, gdy nie jest sokiem, dostarcza również dużo błonnika, który może być przydatny w poprawie trawienia lub może pomóc, jeśli jesteś na jakiejkolwiek diecie.

Kilka ważnych faktów, które powinieneś wiedzieć:

  • Że górna granica soku żurawinowego, który powinieneś spożywać, to coś w rodzaju 1 litra, czyli 4,2 filiżanki dziennie (źródło Medline Plus).
  • Jedna filiżanka soku żurawinowego zawiera 137 kalorii, z których 2% pochodzi z tłuszczu i 98% z węglowodanów.
  • Potrzeba około 2 funtów świeżych żurawin, aby uzyskać 1 1/2 filiżanki soku żurawinowego.

Na zdrowie!